بیسل

اساسی تمیزکزدن حمام

اساسی تمیزکزدن حمام

از آنجایی که شما بدنتان را در حمام تمیز می کنید، منطقی به نظر می رسد که حمام باید تمیزترین بخش خانه شما باشد. به دلیل آب، بخار، آلودگی های احتمالی و … فضای سرویس بهداشتی و حمام شما به راحتی می تواند به خانه ای برای رشد باکتری ها، قارچ ها و بوهای بد ناخواسته تبدیل شود. برای جلوگیری از ایجاد کپک و تجمع آلودگی ها، بهتر است حمام خود را حداقل هر یک تا دو هفته یکبار تمیز کنید، زمان تمیزکاری بسته به این که چند بار دوش را پاک می ‌کنید، کف را جارو می ‌کنید یا شیرهای آب را ضدعفونی می‌ کنید،‌ می تواند متفاوت باشد. با این اوصاف، توالت فرنگی، روشویی ها و سایر  بخش هایهای پرتردد باید هر هفته تمیز شوند. کارهای کوچکی وجود دارد که می توانید روزانه برای تمیزکزدن حمام و سرویس بهداشتی انجام دهید، همچنین به طور روزانه هر گونه لکه ریخته شده یا پاشیده شدن روی آینه را  با دستمال تمیز پاک کنید.

راهکار های تمیزکزدن حمام و سرویس بهداشتی

بهتر است که از بالا به پایین تمیز کنید. فن هواکش حمام جای خوبی برای شروع تمیزکاری است و اهمیت بالایی هم دارد، چرا که  اگر مرتباً تمیز نشود، می تواند خطر آتش سوزی ایجاد کند. از یک پارچه میکروفیبر یا دستمال کاغذی برای پاک کردن ذرات گرد و غبار قابل مشاهده از دریچه فن استفاده کنید. همچنین می توانید از نازل جاروبرقی نیز برای مکیدن گرد و غبار استفاده کنید. سپس، با استفاده از یک پارچه و اسپری کردن محلول سرکه و آب ، سطح کثیف شده را پاک کنید ، البته باید مراقب باشید داخل  هواکش خیس نشود ، با احتیاط آن را پاک کنید.

هر شش ماه یکبار، باید تمیز کاری عمیق ‌تری برای حمام انجام دهید، این تمیزکاری شامل برداشتن درپوش هواکش و خیساندن آن در  محلول های تمیز کننده است.  برای انجام این کار لازم است کمی احتیاط کنید، بنابراین حین تمیزکاری نکات لازم را رعایت کنید.

راهکار های تمیزکزدن حمام و سرویس بهداشتی

تمیزکاری کاشی و دوغاب

کاشی ها و سرامیک های سفید و خاکستری روشن درطی  سال های  گذشته بهترین گزینه های دکوراسیون حمام ها بوده اند.  در حالی که سطوح روشن  بسیارزیبا هستند، پنهان کردن آلودگی را بسیار سخت می کنند. اما خوشبختانه، راه حل های ساده ای برای از بین بردن آلودگی وجود دارد. یک خمیر با جوش شیرین و آب  درست کنید،  این خمیر،  بهترین کار را می کند. شما می توانید این خمیر را بر روی دوغاب ها بریزید و ببینید که چقدر تمیز و سفید رنگ خواهند شد.

سپس می توانید از یک فرچه دستی استفاده کنید و آن را روی دوغاب و سطح کاشی یا سرامیک بکشید. حرکات را آرام و به صورت دایره ای روی دوغاب ها بکشید و جوش شیرین را به خوبی پخش کنید. در نهایت،‌خواهید دید که این کار رنگ زرد بین خطوط  را از بین می برد، کثیفی ها را بیرون می کشد، دوغاب شما را دوباره احیا می کند. شما می توانید از مسواک هم برای تمیز کردن خطوط بین سطوح استفاده کنید.

کف حمام

برای تمیز کردن کف حمام ،‌ شما می توانید از همان خمیر جوش شیرین استفاده کنید، اما برای تمیز کاری عمیق، باید محلول جوش شیرین را روی سطح زمین به مدت طولانی تری قرار دهید، بگذارید محلول حداقل پنج دقیقه روی سطوح  بماند و سپس  آن را بشویید. برای تمیزکاری کف حمام و بین خطوط سطوح ، می توانید از بخار شوی نیز استفاده کنید. بخار شوی ها بدون نیاز به موارد شوینده و تنها با استفاده از بخار آب،‌ سطوح سفت و پارچه ای را تمیز می کنند و هیچگونه خطری برای انسان ایجاد نمی کنند.

تمیز کردن کف حمام با بخارشو

تمیز کردن کف حمام با بخارشو

سر دوش

 برای تمیز کردن عمیق سر دوش، ‌بهتر است است از شوینده های مخصوص استفاده کنید. مقدار مناسبی از شوینده را در اطراف سر دوش ، لوله  و … بمالید و کمی منتظر بمانید. معمولا لازم نیست زمان زیادی منتظر بمانید ، حداقل یک دقیقه کافی است.

بعد از گذشت یک یا چند دقیقه،‌ دوش را با یک دستمال خشک پاک کنید و ببینید که دوش حمام به خوبی برق میزند.

تمیزکزدن حمام، وان

اگر وان شما کمی کدر به نظر می رسد یا از زمانی که آن را شستشو داده اید ،‌ زیاد گذشته است ، ممکن است نیاز به تمیز کردن عمیق تری نسبت به شستشو با یک  پاک کننده ساده وان داشته باشد.  شما می ‌توانید از پودر  لباسشویی ، مایع  شوینده  لباس ‌شویی، آب و یک پارچه میکروفیبر تمیز برای شستن وان حمام خود استفاده کنید»

اگر وان شما  هنوز درخشش لازم را  ندارد، با مخلوط کردن پودر لباسشویی، جوش شیرین و بوراکس با کمی آب، می توانید وان را سفید کنید و برق بی اندازید. در واقع این محلول هر لکه ای را به خوبی از بین می برد.

تمیز کردن سر دوش

تمیز کردن سر دوش

پاک کردن آینه از کارهای مهم تمیزکزدن حمام

درست است که تمیز کردن آینه راحت تر از تمیز کردن سایر قسمت ها است،‌ اما این باعث نمی شود اهمیت انجام این کار را کمتر بدانید. در واقع بهترین کاری که می توانید برای تمیز کاری آینه انجام دهید،‌این است که از سرکه و روزنامه استفاده کنید. این کار آینه های شما را به طرز شدیدی براق ، شفاف و نو می کند و تمامی لکه ها را به سرعت از بین می برد.

برای تمیز کردن رویه روشویی  حمام ،‌بهتر است از پاک کننده های طبیعی به جای  پاک کننده های شیمیایی استفاده کنید. پاک کننده های شیمیایی خشن نه تنها می توانند به  مواد بکار رفته در روشویی آسیب برسانند، بلکه اثر آن ها تا مدت طولانی باقی می ماند و می تواند به سلامتی شما آسیب بزند.

یکی از امن ترین مواد طبیعی که می تواند ایگزین خوبی برای مواد شیمیایی باشد، سرکه است. سرکه برای تمیزکردن هر چیزی مناسب است، و همچنین بوی آن زود از بین می رود.

البته یک نکته مهم در این باره وجود دارد. قبل از تمیزکاری حتما باید به جنس رو شویی تان دقت کنید. اگر روکش روشویی شما یک سنگ طبیعی مانند گرانیت یا مرمر است، نباید از سرکه استفاده کنید. در عوض، صابون ،‌مایع ظرفشویی، آب و حوله میکروفیبر را برای پاک کردن سطح انتخاب کنید.

پاک کردن آینه از کارهای مهم تمیزکزدن حمام

پاک کردن آینه از کارهای مهم تمیزکزدن حمام

پرده حمام

پرده ها و آسترهای پلاستیکی دوش آهنربایی تقریبا در برابر کپک، کف صابون و لکه های آب مقاوم هستند، اما این موضوع باعث نمی شود که شما نخواهید آن ها را بشویید. کافی است آن ها را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید. برای انجام این کار چند پارچه یا حوله قدیمی یا لباس هایی که نمیخواهید استفاده کنید را به همراه پرده حمام درون ماشین لباسشویی بیندازید تا کثیفی ها را به خود جذب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *